Koncerty

Czym są koncerty?

Koncerty „Zakręcalni” to spotkania Maluchów w atmosferze swobody z „żywą” muzyką instrumentalną i wokalną. Koncert, z uwagi na możliwości percepcyjne małego dziecka, trwa około 45 minut. Dzieci wraz z opiekunami siedzą na wykładzinie i materacach a między nimi rozstawieni są muzycy, którzy prezentują im różnorodne utwory . Pomiędzy utworami instrumentalnymi wykonywane są wokalne rytmiczanki i śpiewanki, mam nadzieję, z udziałem opiekunów. Dzieci mają swobodną możliwość włączania się ruchem i głosem do prezentacji muzyków, dzięki czemu są współtwórcami koncertu.
 
Cele projektu
Propagowanie teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona, dzięki której można w prosty, „bezbolesny” a zarazem profesjonalny sposób uczyć dziecko muzyki, tak by w możliwie największym stopniu rozwinąć jego zdolności muzyczne, a co za tym idzie także zdolności językowe i matematyczne.
 
Dlaczego koncert w małym miasteczku?
W sierpniu 2010 roku, pod patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, rozpoczęła się kampania „Muzyka rozwija – pomyśl o swoim dziecku”, której celem jest zwrócenie uwagi dorosłych jak ważną rolę w pełnym rozwoju człowieka odgrywa rozwój muzyczny. Jednak, nie czarujmy się, rodzice z małych miasteczek bardzo często nie mają możliwości wcielania w życie tego typu idei. Stąd pojawił się najpierw pomysł prowadzenia cotygodniowych zajęć umuzykalniających a teraz koncertów gordonowskich. Tego typu koncerty odbywają się w dużych miastach, m.in. Warszawie i Bydgoszczy, w Małopolsce nasze dzieciaki będą pierwsze.